Zápis ze schůze Katalogizační komise ČIS a SKIP Praha v Geografické knihovně Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 12. 4. 2007
Katalogizační komise pražské organizace SKIP ustavená již v roce 1994 (tehdy s názvem „Odborná pracovní skupina pro aplikaci mezinárodních standardů ve jmenném popisu dokumentů SKIP a ČIS“), v jejímž čele stojí dnes již legenda knihovnictví, doc. PhDr. Hana Vodičková, CSc., se schází obvykle dvakrát do roka a věnuje se speciálním otázkám katalogizace.
Tentokrát se sešla 12. dubna 2007 v Geografické knihovně PřF UK. Hlavním obsahem setkání byly otázky speciální katalogizace v geografii i informace o Geografické knihovně. Oproti běžné katalogizační praxi pracují zaměstnanci geografických knihoven s některými speciálními typy dokumentů, např. mapami, atlasy, statistikami a tabulkami. Mgr. Eva Novotná, vedoucí knihovny, účastníky setkání upozornila ve své přednášce zejména na odchylky oproti běžné katalogizaci monografií i na normy vztahující se ke katalogizaci kartografických dokumentů. Hovořilo se také o geografických autoritách Národní knihovny ČR, které knihovna nejen každodenně využívá při katalogizační praxi, ale často do nich i online doplňuje chybějící údaje přímo z dokumentů, v nichž se vyskytují.
Členové komise si rovněž prohlédli základní geografické dokumenty, periodika a referenční prameny.
Diskutovaly se rovněž problémy přechodu na systém Aleph i možností efektivní katalogizace.
Autorkám byla předána elektronická verze již vydaného dokumentu „Záhlaví pro katalogizaci náboženské literatury“. Praha : SKIP, 2001.
Na konci programu následovala celková exkurze knihovnou, studovnami, pracovnou i depozitáři. Zde byl prostor na otázky a sdílení zkušeností.
Ocenění rozsahu činností Geografické knihovny, kvality rekonstrukce a následných odborných “úklidových prací”, jímž členové komise nešetřili, zaměstnance Geografické knihovny rozhodně potěšilo.
Eva Novotná